Ogłoszenie konkursu „Moje Muzeum”

Muzeum to miejsce, w którym gromadzi się ważne eksponaty i informacje. Takie, jakie chce się zachować na przyszłość i takie, o których chcielibyśmy, by wiedzieli też inni. Nasz konkursowy projekt jest zachętą do tego, byś stworzył swoje własne MUZEUM. Takie, jakie tylko Ty, a nie nikt inny, możesz zapełnić treścią. Szczególnie zależy nam na wiedzy o zdarzeniach, eksponatach i obrazach - najdawniejszych, a jeszcze pamiętanych.
Proponując Ci udział , zależy nam na tym, by zainteresować Cię nieznanymi, zapominanymi zdarzeniami z przeszłości. Przede wszystkim tymi, które przechowują w pamięci ludzie starsi z Twojego otoczenia – rodzice, dziadkowie, krewni, sąsiedzi…. Proponujemy, żebyś poprosił/a ich o to, by opowiedzieli Ci o zdarzeniach, które przeżyli albo o takich, o których im opowiedziano. Często można natrafić na wspomnienia bardzo stare, te jeszcze sprzed wojny - o dzieciństwie, obyczajach, o tym jak się kiedyś żyło, o wojnie, o tym jak ludzie osiedlali się na Warmii, jak wyglądały czasy powojenne. Zapytaj o stare zdjęcia, dokumenty, zachowane stare przedmioty, szczególnie te, z którymi wiążą się jakieś opowieści. Ważne, żeby to były przedmioty i wspomnienia pochodzące od ludzi, od tych, którzy bezpośrednio je przeżywali, albo od ich świadków, którzy o nich usłyszeli. Nie z książek, czy Internetu.
Od Twojej decyzji zależy, co znajdzie się w MUZEUM i jaki będzie miało kształt. Może być zbiorem niedużych plansz, rysunków, albumem, mapą wędrówek, które odbyła rodzina zanim przybyła na Warmię, prezentacją komputerową, opowiadaniem, fragmentem pamiętnika itp. A zawierać może zapisy albo nagrania opowieści – np. historię rodziny, czy opowieści związane ze zdjęciami, przedmiotami, dokumentami, albo np. zestaw opisanych archiwalnych zdjęć i dokumentów. Powinny dotyczyć przedmiotów i zdarzeń sprzed 1958 r.
Zapraszam do udziału w konkursowym projekcie. Termin złożenia prac do 26 listopada. Wszelkie konsultacje w ramach kółka polonistycznego w każdy czwartek 14. 35- 15. 20 w sali nr 14 lub za pomocą Librusa. Aleksandra Wolanowska

Przyznane zostaną nagrody:

I nagroda – 500 zł
II nagroda - 300 zł
III nagroda - 100 zł
oraz wyróżnienia

Ważne! Proszę o zapoznanie się z regulaminem konkursu.
Link do stron : http://orneta-zywe-archiwum.pl/index.php/moje-muzeum
Warto też zajrzeć: http://orneta-zywa-encyklopedia.pl/?page_id=141

formularz_zgłoszeniowy-4_Moje_Muzeum.docx

Moje_Muzea_-_regulamin_2020-2.doc

Oświadczenie_rodzica_do_konkursu_historycznego-4_Moje_muzeum.docx

Wskazówki_-_historia_mówiona.pdf