,,Żyj tak, żebyś w żadnej minucie nie musiała się wstydzić tego, co czynisz. Postępuj tak, jakby przez cały czas patrzył na ciebie ktoś, kto cię kocha, szanuje i jest z ciebie dumny.”

 ,, Imieniny” Małgorzata Musierowicz

 

Wiele takich mądrych ,,złotych” myśli można znaleźć w książkach Małgorzaty Musierowicz, które mogą stać się sentencją, mottem, przewodnikiem w naszym codziennym życiu.

Od 4 do 31 marca br. w całej Polsce trwała akcja czytania „Jeżycjady”- cyklu 22 powieści Małgorzaty Musierowicz nazwanego na cześć jednej z  poznańskiej  dzielnicy Jeżyce. Nasza szkoła chętnie włączyła się w to czytelnicze wydarzenie. Odbyło się szereg działań popularyzujących czytelnictwo i twórczość Małgorzaty Musierowicz.

W ramach trzeciej edycji Ogólnopolskiego czytania „Jeżycjady” uczniowie klasy IVa, IVb, Vc, Vd zaprosili: dyrekcję szkoły, rodziców, wychowawców, nauczycieli i szkolną społeczność do wspólnej lektury książek Małgorzaty Musierowicz. Uroczyste czytanie zainaugurowała i podsumowała pani Wioletta Nowakowska dyrektor szkoły, które trwało od 26 do 28 marca podczas otwartych zajęć z języka polskiego. Lekcje przybrały formę : literacką, plastyczną, sceniczną, wychowawczą. Wspólnemu, głośnemu czytaniu towarzyszyły rozmowy. Uczniowie wraz z dorosłymi lektorami-dyrekcją, nauczycielami i rodzicami czytali wybrane fragmenty z różnych powieści pisarki,  a także krótko charakteryzowali bohaterów- rodzinę Borejków. Uczniowie klasy Vd wybrali się na spotkanie z „Jeżycjadą” do MBP.

Epilogiem akcji była sesja zdjęciowa z książką M. Musierowicz w roli głównej. Nie zabrakło słodkiego poczęstunku przygotowanego przez uczniów i rodziców w myśl zasady pisarki: ”Lepiej jeść i czytać niż nie czytać wcale”.

Wszystkim tym wydarzeniom towarzyszyła wystawka książek M. Musierowicz oraz kącik czytelniczy do indywidualnego czytania. Uczniowie chętnie z niego korzystali, bo „Jeżycjadę” można czytać wszędzie, zawsze i wciąż od nowa,  choć niekoniecznie od początku.

Wielkie podziękowania dla wszystkich zaangażowanych, którzy przyczynili się do realizacji ogólnopolskiego projektu czytelniczego w naszej szkole oraz promowania i upowszechniania czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży.

Brawo czwartoklasiści i piątoklasiści! Jesteście wyjątkowi – czytacie książki!

Tekst i zdjęcia: Aleksandra Wolanowska