W dniu 26.09.2020 r. obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły przygotowali plakaty w różnych europejskich językach, z których mogliśmy dowiedzieć się jak można się przywitać. Plakaty te wisiały na drzwiach prawie każdej sali w szkole. Dzięki nim zarówno uczniowie, jak i pracownicy szkoły mogli dowiedzieć się jak jest "Cześć" lub  "Dzień dobry" po chorwacku, estońsku, węgiersku czy francusku. Nauczyciele języków obcych zorganizowali również konkurs plastyczny na plakat związany z Europejskim Dniem Języków. Prace można podziwiać na tablicy obok pokoju nauczycielskiego w budynku Nr 4 (dawne gimnazjum).

Wyniki konkursu:

I miejsce: Piotr Zieliński kl. IV B

II miejsce: Amelia Woscholska kl. VII B

III miejsce: Edyta Olczak kl. VI A

wyróżnienie: Patrycja Kościug kl. IV A

Gratulujemy!!! :)

Wyniki Szkolnego Konkursu Twórczości Własnej
ogłoszonego z okazji uroczystości 30-lecia
Szkoły Podstawowej nr 5 w Braniewie oraz nadania szkole imienia

Komisja konkursowa w składzie : p. Jolanta Witkowska , p. Małgorzata Dorawa, p. Anna Zęgota, p. Aleksandra Wolanowska dokonała wnikliwej oceny nadesłanych na konkurs wierszy. Po merytorycznej analizie zgłoszonych prac komisja nagrodziła i wyróżniła następujących autorów:

W kategorii uczniów „Moja szkoła”:
I miejsce Oliwier Meredyk kl. IV a – wiersz pt. „ No to piątka!”
II miejsce Amelia Skowrońska kl. VI a – wiersz pt. „ „Moja Szkoło!”
III miejsce ex aequo Szymon Opałka kl. VI a- wiersz pt. „Szkoła”
Bartosz Łacko kl. VII b -wiersz pt. „Moja szkoła”

W kategorii uczniów „Moje miasto Braniewo” :
I miejsce Szymon Stempliński kl. VI a- wiersz pt. „ Moje miasto”
II miejsce Amelia Woscholska kl. VII b -wiersz pt. „ Moje Miasto Rodzinne…”
III miejsce ex aequo Mia Buraszewska kl. IV a – wiersz pt. „ Braniewo, moje miasto”
Anna Strzałkowska kl. VI b -wiersz pt. „ Moje miasto”

W kategorii rodziców: specjalne wyróżnienie otrzymuje Pani Marzena Skowrońska za napisanie wiersza pt. „ Ty jesteś”.

Jury i organizatorzy konkursu wyrażają uznanie i podziękowanie dla wszystkich utalentowanych uczniów i rodziców. Zachęcamy do twórczych działań. Gratulujemy! Każdy z uczestników konkursu otrzyma dyplom uznania i symboliczną nagrodę. Wyróżnione prace będzie można podziwiać na ekspozycji (wystawce) przy sali nr 14 oraz na stronie internetowej szkoły.

Ogłoszenie konkursu „Moje Muzeum”

Muzeum to miejsce, w którym gromadzi się ważne eksponaty i informacje. Takie, jakie chce się zachować na przyszłość i takie, o których chcielibyśmy, by wiedzieli też inni. Nasz konkursowy projekt jest zachętą do tego, byś stworzył swoje własne MUZEUM. Takie, jakie tylko Ty, a nie nikt inny, możesz zapełnić treścią. Szczególnie zależy nam na wiedzy o zdarzeniach, eksponatach i obrazach - najdawniejszych, a jeszcze pamiętanych.
Proponując Ci udział , zależy nam na tym, by zainteresować Cię nieznanymi, zapominanymi zdarzeniami z przeszłości. Przede wszystkim tymi, które przechowują w pamięci ludzie starsi z Twojego otoczenia – rodzice, dziadkowie, krewni, sąsiedzi…. Proponujemy, żebyś poprosił/a ich o to, by opowiedzieli Ci o zdarzeniach, które przeżyli albo o takich, o których im opowiedziano. Często można natrafić na wspomnienia bardzo stare, te jeszcze sprzed wojny - o dzieciństwie, obyczajach, o tym jak się kiedyś żyło, o wojnie, o tym jak ludzie osiedlali się na Warmii, jak wyglądały czasy powojenne. Zapytaj o stare zdjęcia, dokumenty, zachowane stare przedmioty, szczególnie te, z którymi wiążą się jakieś opowieści. Ważne, żeby to były przedmioty i wspomnienia pochodzące od ludzi, od tych, którzy bezpośrednio je przeżywali, albo od ich świadków, którzy o nich usłyszeli. Nie z książek, czy Internetu.
Od Twojej decyzji zależy, co znajdzie się w MUZEUM i jaki będzie miało kształt. Może być zbiorem niedużych plansz, rysunków, albumem, mapą wędrówek, które odbyła rodzina zanim przybyła na Warmię, prezentacją komputerową, opowiadaniem, fragmentem pamiętnika itp. A zawierać może zapisy albo nagrania opowieści – np. historię rodziny, czy opowieści związane ze zdjęciami, przedmiotami, dokumentami, albo np. zestaw opisanych archiwalnych zdjęć i dokumentów. Powinny dotyczyć przedmiotów i zdarzeń sprzed 1958 r.
Zapraszam do udziału w konkursowym projekcie. Termin złożenia prac do 26 listopada. Wszelkie konsultacje w ramach kółka polonistycznego w każdy czwartek 14. 35- 15. 20 w sali nr 14 lub za pomocą Librusa. Aleksandra Wolanowska

Przyznane zostaną nagrody:

W murach naszej szkoły obchodziliśmy X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia. W tym roku do akcji zgłosiło się 5239 szkół z 22 państw. To symboliczny dzień, który ma na celu zachęcić wszystkich do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia. Tabliczkowa wiedza sprawdzana była w niecodzienny sposób - podczas krótkich egzaminów. Każdy uczeń z klas 4-8 miał możliwość spróbowania swoich sił i stanięcia w ogniu pytań uśmiechniętych egzaminatorów. Jesteśmy z Was, drodzy uczniowie dumne. Dziękujemy uczniom, którzy chcieli się zmierzyć z tym wyzwaniem. Brawa i gratulacje!

Wasze matematyczki

X Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia

Poniżej znajduje się galeria :)

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania
Od 2001 roku w dniu 29 września obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki, a jego celem jest promowanie głośnego czytania dzieciom. Od dawna wiemy, że czytanie rozwija wyobraźnię, język i pamięć. Uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę i ułatwia naukę. Jest to także świetny pomysł na spędzenie wolnego czasu. Data 29 września odnosi się do urodzin Janiny Porazińskiej, autorki książek dla dzieci i młodzieży. W ramach akcji uczniowie z kl. VIII a czytali naszym najmłodszym wychowankom wiersze Juliana Tuwima. Ponadto dzieci z kl. IIIc wykonały przepiękne ilustracje przedstawiające bohaterów utworów.

Poniżej znajduje się galeria :)