Obchody Narodowego Święta Niepodległości w naszej szkole
8 listopada 2019 r. w naszej szkole odbył się uroczysty apel z okazji 101. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Zaprezentowany montaż poetycko-muzyczny „ Dla Niepodległej…” przypomniał ważne wydarzenia historyczne – od utraty wolności przez Polskę w wyniku rozbiorów – po jej odzyskanie 11 listopada 1918 r.
Część artystyczna rozpoczęła się prezentacją multimedialną, która przybliżyła uczniom okoliczności utraty niepodległości. Utwory poetyckie podkreślały nastrój lat walki i zmagań z zaborcami. Ich uzupełnieniem były wykonane przez uczniów utwory muzyczne – począwszy od pieśni patriotycznych - ,,Roty’’ po „Marsz I Brygady’’. 


W kolejnej części uroczystości nawiązano do faktu, że walka o wolność ojczyzny nie zakończyła się wraz z odzyskaniem niepodległości po czasie rozbiorów, że podejmowano ją jeszcze wielokrotnie. Te czasy przypomniał m.in. wzruszający wiersz W. Broniewskiego „ Żołnierz polski” oraz piosenka ,,Biały krzyż’’. Występujący w akademii uczniowie zaprezentowali się nie tylko w strojach galowych, ale również harcerskich, wojskowych i strażackich. Uwagę przyciągał minimalizm scenograficzny.
Nastrój powagi i wzruszenia był nagrodą dla tych, którzy uczestniczyli w przygotowaniu programu artystycznego (uczniowie klas V a, V b, VI a, VI c), a przede wszystkim potwierdzeniem, że Święto Niepodległości to ważne wydarzenie dla wszystkich Polaków. Wspólnie odśpiewany hymn podczas apelu i w amfiteatrze miejskim oraz własnoręcznie wykonane kotyliony w barwach narodowych podkreślały patriotyczny charakter wydarzenia.
Tekst: p. A. Wolanowska, zdjęcia: p. J. Stemplińska

Obchody Narodowego Święta Niepodległości okiem uczniów:
Całe przedsięwzięcie przypadło mi do gustu i myślę, że takie apele są potrzebne, abyśmy nie zapomnieli o poświęceniu naszych dziadów i pradziadów, którzy dzielnie walczyli oraz oddawali życie za to, abyśmy mogli cieszyć się wolnością.
gospodarz klasy V a
Ciekawe były gazety z 1918 r. „Monitor Polski”. Wziąłem na pamiątkę.
Oliwier Ś. Kl. V b
Smutny był ten powrót do przeszłości…
Sara kl. V
Dumnie wyglądały flagi trzymane przez uczniów w strojach wojskowych.
Krystian
Ujęła mnie recytacja Oliwiera W. , jak na 11 lat to nieźle. Wzruszyłam się.
Julia Sz.
Apel był klimatyczny i oryginalny. W amfiteatrze biało-czerwono. Ale zmarzłam.
Marysia Z. VI c
Apel był pouczający i przypomniał nam o tym, że kiedyś inni poświęcili się dla nas, byśmy żyli spokojnie w naszej pięknej Polsce.
Paweł B,. Ola S., Martyna S. kl. VI c

Obchody Święta Niepodległości 2019Show Gallery