Od listopada 2017 w naszej szkole rozpoczną się zajęcia z zakresu  prawny.

Zajęcia te adresowane są do uczniów, którzy interesują się tematyką prawną jak również do wszystkich tych, którzy zwyczajnie pragną być świadomymi młodymi obywatelami. W tym roku podjęliśmy jako szkoła współpracę  z prawnikiem Panem Łukaszem Skrzeszewskim  przybliżyć młodym ludziom podstawy najważniejszych dziedzin prawa. Celem jest nie tylko wzbogacenie wiedzy o prawie, ale także przedstawienie praktycznych aspektów wybranych dziedzin prawa, które mogą przydać się każdemu.

Poznamy zagadnienia z prawa cywilnego; materialnego i procesowego, zaznajomimy się z prawem umów i prawem konsumenckim, poznamy tajniki prawa karnego oraz prawa autorskiego i ochronę wizerunku. Ponadto planujemy spotkania z ciekawymi ludźmi przedstawicielami prawa, adwokatami, planujemy wyjścia do sądu i wiele innych ciekawych rzeczy. Najbardziej zainteresowanych zaprosimy na późniejsze szkolenie  rówieśniczych mediatorów szkolnych.

Zajęcia z zakresu prawa odbywać się będą raz w miesiącu do dwóch godzin lekcyjnych. Zajęcia będą w szkole i poza nią. Wszelkie informacje dotyczące szczegółów działania w zakresie prawa pojawiać się będą na tablicy ogłoszeń  w naszej szkole oraz stronie internetowej.

Realizacja zadań edukacyjnych w zakresie prawa :

- Zapoznanie młodzieży szkolnej z podstawami prawa i zasadami funkcjonowania   wymiaru sprawiedliwości.

- Podnoszenie wiedzy o podstawowych instytucjach prawa.

- Poznanie praw dziecka, co robić gdy prawa te są łamane.

- Zaznajomienie dzieci z funkcjonowaniem państwa ojczystego.

- Kształtowanie umiejętności służących nabywaniu szacunku dla państwa.

- Budowanie postaw obywatelskich wśród młodego pokolenia Polaków.

- Działania profilaktyczne, zapobieganie wykluczeniu prawnemu w dorosłym życiu.

- Uświadomienie odpowiedzialności karnej nieletnich.

- Budzenie zainteresowań w zakresie prawa i chęci dalszego kształcenia się w  tym kierunku.

- Poznanie praw konsumenta, uprawnienia, możliwości uzyskania pomocy.

- Bezpieczeństwo w sieci.

- Prawo do alimentacji.

- Przemoc domowa jak się bronić.

- Alternatywne metody rozwiązywania konfliktów.      .

- Etyka i system norm.

- Zawieranie umów.

- Utwory i prawo autorskie.

Spotkanie sympatyków zajęć prawnych odbędzie  się od 2 listopada  2017 roku o godzinie 11:45 i 12:45 w sali 202.